Zastosowanie olejków eterycznych

Zastosowanie olejków eterycznych

Kąpiele

 

Kąpiele z olejkami eterycznymi to doskonały sposób na relaksację i pielęgnację skóry.  

Wymieszaj 10-15 kropli wybranego olejku eterycznego z 2 łyżkami stołowymi olejku nośnikowego, takiego jak olej jojoba, migdałowy lub kokosowy. Olejek nośnikowy pomaga rozpuścić olejek eteryczny i chroni skórę przed podrażnieniami.

 

Masaże

 

Masaż z użyciem olejków eterycznych to doskonały sposób na relaksację oraz poprawę ogólnego samopoczucia. Olejki eteryczne dodawane są do olejów bazowych (nośnych), takich jak olej jojoba, migdałowy czy kokosowy. Dzięki temu mogą być bezpiecznie stosowane na skórę.

Kosmetyczne

 
  • Olejki eteryczne są często dodawane do kosmetyków, takich jak kremy, balsamy, szampony czy mydła, ze względu na swoje właściwości pielęgnacyjne.
  • Mogą wspomagać regenerację skóry, działać przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo.
  • Olejki eteryczne mogą być używane jako składnik naturalnych perfum, dzięki czemu można unikać syntetycznych substancji zapachowych.

Inhalacje

 

Inhalacje z olejkami eterycznymi to skuteczny sposób na łagodzenie problemów z układem oddechowym, poprawę nastroju oraz redukcję stresu. Można je wykonywać na kilka sposobów, w zależności od potrzeb i dostępnych akcesoriów.

Wąchanie bezpośrednio z buteleczki (nie doprowadzić do kontaktu ze skórą) lub ok. 10 kropli w kominku zapachowym ( Nie doprowadzić do zagotowania wody).

Okłady

 
Zimne okłady polecane szczególnie przy bólach głowy: 7-8 kropel wymieszać z dwiema łyżkami stołowymi olejku nośnikowego i wlać do szklanki zimnej wody. Namoczyć materiał w roztworze i przyłożyć na bolące miejsce. Ciepłe okłady rozgrzewające stawy i mięśnie, łagodzące bóle reumatyczne: 7-8 kropel wymieszać z dwiema łyżkami stołowymi olejku nośnikowego i wlać do szklanki ciepłej wody ( max. 45 stopni C), przyłożyć na bolące miejsce

Nawilżanie i odświeżanie powietrza

 

20-30 kropel dodaj do nawilżacza powietrza. wybranego olejku eterycznego do nawilżacza powietrza. Popularne olejki do tego celu to lawendowy, eukaliptusowy i miętowy. Dzięki nim powietrze staje się przyjemnie pachnące, co pomaga w redukcji stresu, poprawie nastroju oraz wspomaga koncentrację. Regularne stosowanie olejków eterycznych w nawilżaczach może również przyczynić się do lepszego snu i zmniejszenia objawów alergii, dzięki ich właściwościom antyseptycznym i przeciwbakteryjnym.

Wcierki do włosów.

 
  • Olejki takie jak rozmarynowy mogą stymulować wzrost włosów i zapobiegać łupieżowi.
  • Olejek lawendowy może być stosowany do łagodzenia podrażnień skóry głowy.

5 kropel na łyżkę stołową wybranego oleju bazowego.

Olejki eteryczne.

Do produkcji mieszanek używamy maksymalnie 5 olejków eterycznych.
Najlepsze połączenia olejków eterycznych to:

  • nuty cytrusowe z nutami drzewnymi
  • nuty leśne z nutami korzennymi
  • nuty kwiatowe z nutami ziołowymi

Ostrzeżenie:

W związku z tym, że olejki eteryczne wykazują silne działanie należy stosować je odpowiednio rozcieńczone.

Nie stosować olejków eterycznych bezpośrednio na skórę. Przed nałożeniem na skórę olejek eteryczny należy połączyć w odpowiedniej ilości z olejem bazowym.

Nie stosować olejków eterycznych wewnętrznie.

Przed zastosowaniem rozcieńczonych olejków eterycznych zewnętrznie i wewnętrznie warto zapoznać się z badaniami i publikacjami naukowymi z dziedziny aromaterapii lub skonsultować się z lekarzem lub certyfikowanym aromateraputą.

Aromaterapia a dzieci.

Dzieciom do lat 6 wykonywać zabiegi aromaterapeutyczne tylko po konsultacji z lekarzem lub certyfikowanym aromaterapeutą

Po nałożeniu na skórę nie wystawiać na działanie promieni słonecznych.

Przechowywać olejki eteryczne z dala od dzieci.

Zachować szczególną ostrożność w przypadku stosowania u dzieci, kobiet w ciąży i matek karmiących.